Sport a zajímavosti v okolí

Přijeďte k nám a uvidíte, že se určitě nebudete nudit. Krásná okolní příroda a kouzelná zeleň nabízí spoustu možností pro pěší, běžkařské i cyklo výlety. V okolí je spousta míst, kde můžete sportovat či poznávat památky.
Nabízíme několik tipů na výlety.

ELEKTROKOLA 450 Kč/den

Můžete si u nás vyzkoušet elektrokola a to klidně na celý den. Půjčovné totiž stojí pouze 450 Kč. Cyklostezky v okolí Kozlovského kopce přímo vybízí k projížďce.

Zajímavá místa v okolí

Stojí hned u naší Chaty Maxe Švabinského. Při dobrém počasí lze z rozhledny vidět na Orlické hory, Jeseníky i Kralický Sněžník.

Původní dřevěná rozhledna z roku 1929 byla v padesátých letech minulého století stržena. Svého obnovení se dočkala až v r. 2001. Při dobrém počasí lze z rozhledny vidět na Orlické hory, Jeseníky i Kralický Sněžník. Otevírací doba sobota a neděle: 10:00 – 18:00

Malebná vesnička je spojována s pobytem a tvorbou malíře, rytce a profesora Maxe Švabinského. Roubené stavení s malovaným štítem tu stojí dodnes a je dostupné pro návštěvníky. Ti tu mohou obdivovat nejen chaloupku a její autentický exteriér, ale dozví se také něco o osudech jejích obyvatel.

www.mmct.cz

Muzeum pod širým nebem asi půl hodinky pěšky od Chaty. Hrstka dobrovolníků zde vytvořila krásné prostředí, kde se návštěvníci mohou seznámit s tím, jak se žilo pravěku. Za procházku to rozhodně stojí.

www.krivolik.cz/

Litomyšl je významné turistické město východních Čech a rodiště Bedřicha Smetany, kde se jednou za rok koná hudební festival Smetanova Litomyšl. Dominantou města je zámek se svými zahradami, který je zapsán do kulturního dědictví UNESCO. Dále zde můžete navštívit Portmoneum – muzeum Josefa Váchala, Piaristický chrám a Klášterní zahrady a spoustu dalších.

Oficiální web zámku Litomyšl 

Oficiální web města Litomyšl

Vysoké Mýto je tradiční středověké město založeno Otakarem Přemyslem II. Pyšnící se největším čtvercovým náměstím v Čechách. Kromě Regionálního muzea zde můžete navštívit také Muzeum Českého Karosářství nebo si projít historické město s jeho hradbami a čtyřmi branami.

V České Třebové si můžete zalyžovat ve středisku Peklák, nebo si zaplavat v krytém bazénu. Pokud nevlastníte auto, doveze vás sem zajisté vlak, protože Česká Třebová je dopravní železniční křižovatkou.

  • SEMANÍNSKÉ STEZKY

www.turistika.cz/vylety/semaninske-stezky/detail

  • ČESKOTŘEBOVSKÉ STĚNY

www.turistika.cz/mista/trebovske-steny–1/detail

  • ZÁMEK NOVÉ HRADY

www.nove-hrady.cz

  • TOULCOVY MAŠTALE – PŘÍRODNÍ REZERVACE

www.mastale.cz

  • KUNĚTICKÁ HORA

www.hrad-kunetickahora.cz

  • PARDUBICE

Pardubice – krajské město proslavené dostihovým závodem Velké pardubické steeplechase. Navštívit zde můžete např. galerii, Východočeské divadlo a Pardubický zámek společně s historickým jádrem města, Pernštýnským náměstím. www.pardubice.cz

  • ANDRLŮV CHLUM – rozhledna a restaurace Chata Hvězda.

Pokud by vám nestačil výhled z naší Kozlovské rozhledny, je tu další možnost, kam vystoupat do oblak. Asi dvacet minut od nás je rozhledna Andrlům Chlum, tyčící se nad Ústím nad Orlicí. Je 35m vysoká a můžete z ní vidět například Krkonoše, Kunětickou horu, Železné hory atd.

rozhledny.webzdarma.cz/andrluv.htm

Léto

Jednoznačně nejlepší období pro návštěvu našeho Kozlovského kopce je léto, kdy můžete nejen relaxovat v krásné přírodě, vystoupat na vrchol místní rozhledny, navštívit autentickou chaloupku známého malíře Maxe Švabinského, ale také poznat spoustu poutavých míst a zasportovat si.

V letních měsících cvičíme v krásné přírodě u Chaty jógu. Pro aktuální informace sledujte Facebook Cyklo a turistická – mapa

Cyklistika

Určitě si přibalte cyklistickou výbavu, protože tady není nouze o krásné trasy. Můžete využít např. stezky č. 4219, která vás zavede do Litomyšle a pak se napojit na č. 4028 do Svitav a dále. Další známou cestou je č. 4048, která vede z Ústí nad Orlicí přes Andrlův Chlum, Řetovou, Sloupnici až do Brandýsa nad Orlicí. Z Kozlovského kopce se napojíte stezkou č. 4145.
To je ale jen zlomek tras, které můžete využít. V České Třebové můžete vyzkoušet Bike Park Peklák.

 

Turistika

Pokud nejste vyznavači cyklistiky, stačí si zabalit jen tenisky a projít se. Červeně vyznačená trasa vede z České Třebové do Litomyšle. Zelená do Ústí nad Orlicí a modrá až do Svitav. Nesmíme opomenout nedaleké Toulovcovi Maštale, nejbližší přírodní rezervace, která je hojně navštěvována turisty.

Hrady a zámky

V letním období určitě nemůžete vynechat putování za krásami zdejšího kraje. Za zmínku určitě stojí Litomyšl (9km), Nové Hrady (24km), Potštjen (28km), Častolovice (40km), aj.

Pokud je opravdu teplé počasí, neváhejte využít koupaliště v nedaleké Litomyšli (9km), v Ústí nad Orlicí (14km), nebo Vysokém Mýtě (27km)

Krytý bazén – Litomyšl, Česká Třebová, Ústí nad Orlicí 

Venkovní bazén – Litomyšl, Cerekvice 

Přírodní koupaliště – Mandl

Zima

Běžkařské tratě Kozlov – mapa

V okolí je tu několik lyžařských středisek, nebo také běžkařských tras. Jedna z nich vede přímo z Kozlovského kopce. Místní turisté tu vytvořili běžkařský okruh. Je zvykem se zahřát a odstartovat svoje běžkování právě na Chatě Maxe Švabinského a pak tu i skončit.

Pokud si dovolenou neumíte představit bez sjezdového lyžování, jste tu správně. Hned první lyžařské středisko se totiž nachází v České Třebové (5km vzdálené), další místa jsou Přívrat (5km), nebo Čenkovice (36km)

Neváhejte v zimním období využít také možnosti koupání. Místo nabízí hned několik krytých bazénů. Česká Třebová (5km), Litomyšl (9km), Ústí nad Orlicí (14km), Cerekvice nad Loučnou (18km), Vysoké Mýto (27km).

Město Litomyšl nabízí například možnost bowlingu, motokáry