Historie chaty a rozhledny

Chata M. Švabinského na počátku 20. století
Max Švabinský

Max Švabinský

Chata Maxe Švabinského v obci Kozlov u České Třebové funguje již od roku 1933, kdy proběhlo její slavnostní otevření. Zasloužily se o to tehdy členky Klubu českých turistů. V té době se chata s rozhlednou stala vyhledávanou destinací pro turisty.

Roku 1936 proběhla rekonstrukce objektu, kdy vznikla řádná kuchyň, rozšířila se restaurační místnost a pro začátek byl vystavěn jeden pokoj pro hosty.

Sám profesor, malíř a grafik Max Švabinský, který zde mnohá léta pobýval, dal souhlas k zapůjčení jména pro název chaty. Od té doby se Chata Maxe Švabinského těšila velké návštěvnosti.

I přes to, že v době okupace stála chata na hranici Protektorátu, Klub českých turistů pokračoval dále ve své činnosti a v roce 1941 objekt opět přestavěli a rozšířili jeho ubytovací kapacitu. Bohužel dřevěná rozhledna vedle něj postupem času chátrala a po zásahu bleskem byla nakonec stržena. Samotná chata uprostřed krásné krajiny i bez rozhledny byla i nadále jedním z vyhledávaných výletních míst pro občany Litomyšle, České Třebové a dalších.

Chata Maxe Švabinského

Poválečná politická situace se výrazně změnila a Klub českých turistů o Chatu Maxe Švabinského přišel. Chata se dostala do vlastnictví družstva Jednota. Po Revoluci se ji turisté snažili získat zpět, avšak neuspěli. To ale neubralo na atraktivitě vyhledávaného výletního místa.

Soukromým vlastníkům se podařilo úspěšně provozovat restauraci s ubytováním i nadále. V roce 2001 dokonce vzrostla atraktivita místa díky nově postavené rozhledně s vyhlídkou na okolí.

Na Kozlovském kopci si dnes můžete nejen vyšlápnout schody na rozhlednu, využít běžkařské a cyklotrasy, ale hlavně si odpočinout. Objednat si dobré jídlo v restauraci, uspořádat svoji svatební hostinu, oslavit narozeniny, přichystat pro své kolegy vánoční či teambuildingový večírek a při tom všem využít útulného ubytování.

Otevírací doba:

pondělí – zavřeno

úterý – zavřeno

středa – 11-20 hodin

čtvrtek – 11-20 hodin

pátek – 11-21 hodin

sobota – 8-21 hodin

neděle – 8-19 hodin


Pro nejaktuálnější informace sledujte náš Facebook!